UWAGA!

W okresie od 26 czerwca do 1 września

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu czynna:

Poniedziałek – piątek 8.00-15.00,

soboty – nieczynne

 

Informujemy, że w dniach 23-25 sierpnia Filia PBW w Brzegu będzie nieczynna. Przepraszamy za niedogodności.

 

 


 

Obchody 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

 

IMG 3348

IMG 3348
8 kwietnia 2016 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Kluczborku odbyło się spotkanie okolicznościowe upamiętniające 76. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Gośćmi uroczystości byli członkowie i sympatycy kluczborskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Związku Sybiraków oraz harcerze i harcerki z kluczborskiego ZHR-u. Na wstępie Ewa Dolata-Makuch – kierownik Filii PBW, wygłosiła krótki wykład przypominający okoliczności mordu katyńskiego, walkę o prawdę i pamięć w czasach powojennych, przywołując osoby Johna H. Van Vlieta, Ferdynanda Goetla, Józefa Mackiewicza, Walentego Badylaka. W dalszej części uroczystości zebrani obejrzeli krótkie prezentacje – epitafia, poświęcone ofiarom: Janinie Lewandowskiej – jedynej kobiecie zamordowanej w Katyniu, Leonowi Ziółkowskiemu, Zygmuntowi Łotockiemu, Edwardowi Ralskiemu, Adamowi Solskiemu. Wspaniałą oprawą dla tego pokazu była recytacja wierszy przez uczennice z Publicznego Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Reja w Kluczborku: Aleksandrę Piszczałkę, Aleksandrę Kinder, Natalię Zagaję oraz Natalię Moj - przygotowane przez nauczycielki tej szkoły – panią Małgorzatę Kwiatkowską i panią Alicję Lachowską. Zaproszeni goście mieli również okazję obejrzeć wystawę udostępnioną przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu, pt. „Zbrodnia Katyńska”, uzupełnioną materiałami ze zbiorów Biblioteki. Na zakończenie odbyła się projekcja filmu dokumentalnego w reż. A.T. Pietraszek, pt. „Zbrodnia bez kary”. Spotkanie uświetnił, należący do grupy rekonstrukcyjnej i legitymujący się barwami 22. Pułku Ułanów Podkarpackich, pan Leszek Krzyżanowski, który wystąpił w mundurze polowym ułana z 1939 r. i zaprezentował slajdy z IX Katyńskiego Marszu Cieni, w którym brał udział.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

 

 

GALERIA

Jako tako czyli jak to po japońsku ... - warsztaty czytelnicze


image009   28 września  br. uczniowie z klasy III a z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 16 w Opolu uczestniczyli w pierwszych zajęciach czytelniczych z cyklu ,,Bajkopodróżowanie świata poznawanie". Podróż literacka odbyła się do Japonii, następna będzie do Włoch.

Więcej…

PARTNERZY

Odsłon artykułów:
4879714